Kako da postavite zdrave granice i ljubazno kažete NE

Ljubazno odbijanje onoga što ne želite i ne možete da uradite, čuva vaše granice, neophodne u odnosu sa – svima. Vaše NE ima moć da uredi odnose, tako da se istakne poštovanje i izbjegne iskorišćavanje i to djeluje jednostavno i lako. Zašto je onda u praksi tako komplikovano i teško?

Ako vam se često događa da pristajete na nešto što ste htjeli da odbijete, navodeći sebi razloge koji vas ne zadovoljavaju, i nalazite se u situacijama da nešto preuzimate na sebe i radite preko volje, na ivici malodušnosti i ljuti na sebe što ste dozvolili da vas „natovare“ – niste jedini i usamljeni u tome. Mnogima je teško da postave granice i da kažu NE ili da se drže svog odbijanja, naročito u komunikaciji sa ljudima koji se ne ustežu da ih nagovaraju i mole, dok na kraju ipak ne popuste.

Ako ste umorni od toga da se osjećate loše, jer ste svima na raspolaganju, i da se osjećate loše zbog toga što radite nešto što niste htjeli i što niste umjeli da odbijete i da se osjećate loše strahujući da ćete naljutiti, povrijediti ili uvrijediti nekog, ako ipak odbijete – vrijeme je da to raščistite sa sobom, da odredite granice i postavite svoje NE da ih čuva.

Vjerovatno govorite sebi da je nemoguće svima ugoditi, ali se ipak i dalje trudite – to se dešava gotovo automatski. I čim se upustite u nešto, jer je neko pritisnuo vaše DA dugme, ljuti ste i na sebe i na tog nekog. Ljudi koji su skloniji da kažu „da“ umjesto „ne“ češće se bore sa bijesom i ljutnjom tokom života. Ne želite da se stalno tako osjećate. Naučite da postavite granice i da odbijete ono što ne želite da radite.

Kako da postavite granice i kažete NE

Granice i odbijanje kada neko traži pozajmicu

Ovo je česta životna situacija i gotovo uvek je neprijatna. Neko vam traži novac na pozajmicu i vi se osjećati obavezni da mu pomognete, iako to ne želite. Možda je u pitanju neko ko vrlo često traži sitne pozajmice od svih oko sebe i teško i neredovno ih vraća, ili vam neko traži veću uslugu, kao što je da podignete kredit za njega, ili mu pozajmite veću sumu novca. Ako ne želite da pozajmite novac, ne morate da nudite objašnjenja i da se izvinjavate što ne možete. Možete upotrebiti formulu „žao mi je, odlučila sam da nikome ne pozajmljujem novac“ – bez iznošenja razloga. Izjavite to a saosjećanjem, ukoliko ne želite da pozajmite novac, kojima uvijek nedostaje i stalno imaju izgovor. A to može biti kolega na poslu, prijatelj sa društvene mreže, stari drug ili onaj član porodice koji je uvijek švorc zbog loših navika trošenja.  Ovo može biti izazovno, jer osoba koja traži novac može zaista biti u škripcu, ali ako donesete odluku da ne pozajmljujete novac, držite se toga. To je odličan način da zadržite granice i da se osjećate dobro zbog toga.

Kada vas kolega zamoli da date novac za poklon šefu ili kolegi

U nekim kolektivima, to može biti običaj, koji je za vas suviše zahtjevan. Uvijek je nekome rođendan, ili je neki jubilej, vjenčanje, rođenje i svakog mjeseca se od vas traži da donirate nešto novca, jer to svi rade. Možete odbiti da učestvujete u tom običaju i reći nešto kao: „voljela bih, ali nisam imala priliku da dobro upoznam tu osobu“ ili „trenutno nemam nikakav dodatni novac ni za šta, budžet mi je vrlo ograničen“. Da biste održali ovakve granice, morate se suočiti sa neprijatnom pomišlju šta će drugi misliti o vama i prihvatiti da to nije vaš problem i nema veze sa vama.

Granice kada neko traži uslugu, a vi ste preopterećeni

Prijatelj, supružnik, ili šef, traži od vas da uradite nešto za njega, a vi ste već preplavljeni i preopterećeni i ne znate gdje vam je glava. Preuzimanje još nekog zadatka preko maksimuma koji ste već ispunili, može vas dovesti do još više stresa i sagorjevanja. Ljubazno odbijte i nemojte se osjećati loše zbog toga. Možete reći da jednostavno ne možete to da uradite, jer ste već preopterećeni. Možete predložiti da vidite da li možete da promijenite svoj raspored i da prvo raskrčite gužvu, ukoliko drugoj osobi treba baš vaša pomoć i možete primjetiti da možda neko drugi može da reaguje brže i da uradi šta je potrebno, bez čekanja.

Kako da odbijete poziv za događaj na koji ne želite da idete

Prije ili kasnije, neko će od vas tražiti da idete negdje, gdje jednostavno ne želite da idete. Možda ne želite da sretnete ljude koji će biti na tom događaju, ili vam je sadržaj dosadan, ili imate neke svoje razloge. Imate pravo da ne idete na neki dernek, nečiji rođendan ili neki društveni događaj i ne treba da se osjećate loše zbog toga. Recite nešto poput: žao mi je, već imam obaveze u to vreme ili hvala na pozivu, ali moraću da odbijem.

Odbijanje učešća u timu ili komisiji

Bez obzira da li trenutno negdje učestvujete i želite da se povučete ili neko od vas traži učešće, možete sebi dati dozvolu da postavite granice i ljubazno odbijete učešće. Isprobajte formulu „trenutno nisam (više nisam) u poziciji da ovo radim, ali sigurna sam da ćete naći nekog ko je voljan da učestvuje“.

Dejting granice

Neko vam se udvara i predlaže sastanak, za koji uopšte niste zainteresovani. Možda vam se ne dopada ta osoba, ili generalno niste zainteresovani za dejting, jer se bavite samootkrivanjem i pronalaženjem ljubavi prema sebi. Šta god bio vaš razlog, postavite granice, ljubazno se zahvalte i odbijte poziv: „Lijepo od tebe, ali ja nisam na mjestu u svom životu gdje želim da izlazim sa bilo kim. Uzimam malo vremena za sebe, ali svejedno, hvala.“

Evo još nekih formula za odbijanje i čuvanje granica:

„Voljela bih da mogu, ali trenutno nisam u poziciji da preuzmem još jednu obavezu.“

„Zaista ne mislim da sam prava osoba za to.“

„Hvala na pozivu, ali ne mogu da ga prihvatim.“

Upamtite neke formule i rečenice, tako da možete da ih se sjetite i modifikujete prema potrebi, u situacijama u kojima želite da postavite i održite svoje granice.


Comments

Ostavite komentar