Napomenuo je da je presuda donesena nakon sedmogodišnjeg procesa te je izjavio da mu presuda predstavlja mali dio satisfakcije. Također je podsjetio na to kako se desio spor između njega i Centralne banke.
“Svi moji problemi na radom mjestu su počeli nakon što sam kao predsjednik Sindikata službenika Centralne banke pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine i SIPA-om podnio više krivičnih prijava (kupovina zemljišta u sarajevsko parku Hastahana, rekonstrukcija zgrade Glavne jedinice u Mostaru, kupovina zgrade za Filijalu GBRS na Palama, kupovina softvera koji nikada nije upotrebljen i drugo)”, ukazao je Sinanović.
S druge strane, tadašnje rukovodstvo Centralne banke je tvrdilo da je Sinanović napravio jednu od najtežih povreda službene dužnosti, tj. da nije bio prisutan na svom radnom mjestu kada je trebao izvršiti primopredaju transporta 40 miliona KM.
Prema Sinanovićevim riječima, apsolutni je rekorder u institucijama Bosne i Hercegovine po broju pokrenutih disciplinskih postupaka. Istakao je da je u dvije godine protiv njega pokrenuto i provedeno šest disciplinskih postupaka s deset tačaka optužnice, tj., kako je izjavio, faktički deset disciplinskih postupaka. Izdvojio je dva disciplinska postupka koja smatra najbizarnijima.
“Izdvojio bih postupak zbog mojeg obraćanja Instituciji ombudsmena za zaštitu ljudskih prava zbog mojeg dopisa Uredu visokog predstavnika (OHR) i tadašnjem visokom predstavniku Valentinu Inzku ili postupak zbog odlaska da po zvaničnom pozivu svjedočim na Sudu Bosne i Hercegovine, jer sam se na akaratu iskucao kao službeni izlaz, a po njihovim navodima trebao sam se iskucati kao da izlazim privatno jer ‘neću svjedočiti u korist Centralne banke'”, naglasio je Sinanović.
Također je napomenuo da je ranije imao pravosnažnu presudu kojom je Centralnoj banci Bosne i Hercegovine bilo naloženo da ga vrati na posao. Tvrdi da je provođenje ove presude onemogućio tadašnji guverner Senad Softić.
“Umjesto realizacije presude, tadašnji guverner Softić donosi svojevoljnu odluku da se moje radno mjesto izbriše iz sistematizacije bez obzira što se svi zadaci navedenog radnog mjesta i danas izvršavaju. Time navedena presuda postaje de facto neprovodiva kao takva, čime je moja pozicija dodatno usložnjena i otežana”, naveo je.
Smatra da o težini njegove borbe govori to da je Softić, kako je ukazao, angažovao sedam advokata. Također tvrdi da su ti advokati za svoj rad plaćeni iznosom većim od 100.000 KM.
“(Plaćeni su) narodnim novcem dok mi liječimo bolesne ljude zahvaljujući humanitarnom broju i dobrovoljnim akcijama Pomozi.ba i sl.”, dodaje.
Sinanović se zahvalio svima onima koji su, kako je saopćio, na bilo koji način pomogli da se čuje i vidi njegova borba protiv korupcije u najznačajnijoj bh. monetarnoj instituciji – da “glas slobodnog čovjeka, koji je prkosio lancima i okovima koruptivnog sistema duboke države, ugleda svjetlost dana”. Poručio je da oni koji su mu pomogli zaslužni za pravnu pobjedu. Imao je poruku i za sugrađane.
“Da posljednja presuda bude dodatni podstrek i motivacija svim slobodnim ljudima, a posebno borcima protiv korupcije. Moja apsolutna podrška zviždaču Emiru Mešiću iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Čak i u ovakvom sistemu, koji je svjetlosnim miljama daleko od savršenog i normalnog, postoji ono malo zrno pravde, gdje pravda zaista (pre)spora, ali ipak dostižna. Bez obzira na sve uspone i padove nikada ne treba odustajati od borbe za istinu, pravdu, poštenje”, poručio je.
Sinanović je mišljenja da je ovom presudom vraćena nada za sve ljude.
“Da ćemo samo ako budemo odlučni u borbi protiv korupcije koja je svima dobro znana rak rana, dočekati i mi i Bosna i Hercegovina bolje dane. U suprotnom, ako nastavimo korupciju prihvatati kao sastavni dio svakodnevnice i ne reagujemo na nju, bitka za normalan život u Bosni i Hercegovini će biti definitivno izgubljena. Odgovorno tvrdim da je korupcija danas najveći krivac zbog masovne depopulacije stanovništva”, dodaje.
Zahvalio si novom menadžmentu Centralne banke na čelu s guvernerkom Jasminom Selimović zbog toga što je potpuno ispoštovana presuda Suda Bosne i Hercegovine.
(Klix/ VaseVijesti)