Popularni meteorolog Hrvatske radiotelevizije (HRT) Zoran Vakula komentarisao je dojam mnogih da ne više ne postoji postepeni prelazak iz jednog u drugo godišnje doba.
Voditelj HRT-ove emisije “Nedjeljom u 2” Aleksandar Stanković ukazao mu je na trenutno učestalo zapažanje, konstataciju da je u januaru minus pet stepeni celzijusovih, a da je na početku aprila 15, a ne 30 stepeni.
“Prelazak (iz jedno u drugo godišnje doba) postoji, ali ljudi kao u onoj pjesmi, ‘pamtim samo sretne dane’. Onda pamte one situacije: zima, hladno, snijeg, gotovo. Pa proljeće, toplije, zelenilo, nema više mrazova, iako ih ima, samo ne tako često, pa ljeto, suho, vruće, gotovo”, naveo je.
Prema njegovim riječima, godišnja doba postoje i temperatura se razlikuje.
“U svim godišnjim dobima postoji porast temperature u odnosu na našu mladost. Dakle, posljednjih 30 godina je svuda puno viša srednja sezonska temperatura nego što je bila prije, posebno ljeti. Jesen i proljeće se malo razlikuju, a ljeto je jako velika razlika”, ukazao je Vakula.
Naglasio je da su ljeta u posljednjih 30 godina mnogo toplija nego prije, što ima posljedice.
“To sa sobom svašta nosi i zbog toga imamo i ekstreme, jer u prezagrijanoj atmosferi dovoljno je i malo vlažnog zraka da nastanu olujni procesi u atmosferi – pljušti, grmi, trese i svašta nešto”, istakao je.
Poručio je da je globalno zagrijavanje neupitno te naveo da nakon toplog sigurno slijedi hladno razdoblje planete Zemlje, ali da je pitanje kada će ono početi i kakvo će biti.
Ostavite komentar