Fatalna pogreška Aleksandra Vučića: “Kakvu god odluku donio, Srbija će na kraju izgubiti”

Dok predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izbjegava uvesti sankcije Rusiji, sankcije sustižu Srbiju.

“Dobrodošao u klub”, tako je predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik prokomentirao uvođenje sankcija šefu srpske obavještajne službe BIA (Bezbednosno-informativna agencija) Aleksandru Vulinu od strane američkog ministra financija.

Naime, Dodik je pod američkim i britanskim sankcijama već duže, a nedavno je Europski parlament pozvao Bruxelles da ih i EU uvede.

Jedan od najbližih Vučićevih ljudi sada je na “piku” Amerikanaca. Vulinu su sankcije uvedene zbog, kako se kaže u odluci, “korupcije i umiješanosti u trgovinu drogom, kao i zbog veza s Rusijom”. Doduše, za Vulina se uvijek znalo reći da ne zna kome je bliži, svom protežeu Vučiću (a zna se da je svojedobno bio “libling” Mirjane Marković) ili pak Vladimiru Putinu. Vulina se proglašava jednim od najisturenijih proruskih političara na Balkanu.

Kad je izabran za glavnog čovjeka BIA-e, rekli smo da će Putin vjerojatno dobivati izvještaje i prije Vučića. I sam Vučić je kazao kako razlozi za sankcije Vulinu “nisu kriminal, već njegov odnos prema Ruskoj Federaciji”. “Nisam primijetio da je kokain pronađen u Vulinovom kabinetu, nego u Bijeloj kući”, kazao je Vučić.

Podsjetimo da je Vulin u maju bio u Moskvi, gdje se susreo s prvim Putinovim obavještajcem, tajnikom ruskog Vijeća sigurnosti Nikolajem Patruševom, kojeg se trenutno proglašava i “prvim Putinovim nasljednikom”, a u augustu 2022. godine u Moskvi se našao i s ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovim. Dakle, u vrijeme ruske agresije na Ukrajinu.

Vučić je stao u obranu svog bliskog saradnika, ali za sada se ne zna što će učiniti. Hoće li ga smijeniti ili će se pak praviti da se ništa nije dogodilo.

Što god odlučio, bit će to Vučićev poraz, smatra bivši pravobranitelj za ljudska prava Saša Janković. On u beogradskom Danasu kaže kako “Srbija ima dvije opcije na odluku SAD-a – ili da ne odgovori recipročnim mjerama, čime se stavlja u ponižavajući položaj, ili da prekine suradnju s američkom obavještajno-sigurnosnom zajednicom, čime ugrožava nacionalnu sigurnost Srbije. Ni jedno ni drugo nije dobro za Srbiju”.

Janković je uvjeren da “američka država” to nije uradila tek tako te da se ovdje ne radi samo o Vulinu, nego su ulozi puno veći. No, kako god bilo, prema Jankoviću, Srbija nikako nije smjela na čelu BIA-e imati tako kompromitiranog čovjeka.

I američki balkanolog Luke Coffey s Instituta Hudson za Glas Amerike kaže kako će sankcije koje su uvedene Vulinu svakako utjecati na odnose Srbije i SAD-a. On je potvrdio da su najvjerojatniji glavni razlog “Vulinove veze s Rusijom”.

Uvođenje američkih sankcija Vulinu izazvalo je i veliki interes u Moskvi, koja smatra da je to još “jedan pritisak na Srbiju” da se okrene od Rusije i, kako kažu, “svoje principijelne politike koju je zauzela od početka sukoba u Ukrajini” te da je se natjera da uvede sankcije Rusiji, što Srbija uspijeva izbjeći već skoro godinu i pol.

Ruska vladina publikacija Rossiyskaya Gazeta uvjerena je da “ni ovo neće natjerati Vučića da uvede sankcije Rusiji”.

Prorežimska agencija TASS navodi da su sankcije Vulinu uvedene jer ga se povezuje s Rusijom, koju optužuju da vodi destabilizirajuću politiku na Balkanu.

Zanimljivo je da poslovni moskovski list RBK piše kako američke vlasti smatraju da je Vulin “pomogao Rusiji da vodi politiku destabilizacije na Zapadnom Balkanu, koja ugrožava sigurnost regije”, te navodi kako Amerikanci smatraju da je Vulin “blizak s jednim od najvećih ovdašnjih trgovaca oružjem, Slobodanom Tešićem”, piše Jutarnji.hr.


Comments

Ostavite komentar