Semir Efendić, načelnik Novog Grada koga je SDA ponovo kandidarala na ovu funkciju, na Lokalnim izborima u novembru mogao bi doživjeti poraz, nešto što je prije nekoliko mjeseci zvučalo nevjerovatno. No, raskol u SDA i kandidat „četvorke“ Adnan Delić učinili su utrku u Novom Gradu neizvjesnom.
U osnovi, postoji više razloga zašto je utrka u Novom Gradu neizvjesna iako se prije samo nekoliko mjeseci moglo računati da je Efendićeva pobjeda neupitna. Krenimo redom.
Prvi razlog je svakako zajednički nastup četvorke i odabir nestranačakog kandidata koji je prihvatljiv za sve četiri stranačke baze, od Naroda i pravde, preko SDP-a i Naše stranke koji u Novom Gradu imaju jaku bazu i NBL-a.
„Četvorka“ se opredijelila za Adnana Delića čija je osnovna prednost što do sada nije bio politički aktivan pa nije „potrošen“ i što dolazi iz realnog sektora. S druge strane, Delić je itekako bio društveno aktivan, posebno u sektoru humanitarnog rada, gdje je izgradio prepoznatljiv imidž povjerljivog, odgovornog i skromnog čovjeka koji istovremeno ima i izražene liderske karakteristike .
Drugo, Lokalni izbori su nametnuti kao svojevrsni referendum za ili protiv aktuelne vlasti u Sarajevu predvođene SDA na svim nivoima. Korupcija, bahatost, namještanje tendera i izbora, stranačko zapošljavanje osnovne su karakteristike vlasti o kojoj se građani izjašnjavaju u novembru. Efendić je ranije mogao računati na podršku dijela birača koji inače ne glasaju za SDA, ali na ovim izborima opozicija ima jakog i prepoznatljivog kandidata – Adnana Delića ( sa kojim žele da ponude koncept odgovornosti transparentnosti i jasne opredjeljenosti u borbi protiv korupcije)
Treće bi bila činjenica da birači prepoznaju Adnana Delića kao istinskog protukandidata opozicije. Time se smanjuje mogućnost da se glasovi „raspu“ na više kandidata jer je jasno da se na ovim izborima bira između dva kandidata – Semira Efendića i Adnana Delića.
Kako kampanja bude odmicala, za očekivati je da će se dodatno iskristalizirati činjenica da građani Novog Grada biraju između Efendića i Delića i da, ustvari, drugi kandidati, svjesno ili nesvjesno, rade za Efendića.
Četvrto bi bila krađa izbora što će zajedničkim snagama „četvorke“ sigurno biti spriječeno. SDA Novi Grad 2016. i 2018. aktivno je radila na krađi izbora i to im je uspjelo zbog razjedinjenosti opozicije. Tada se radilo i na unutastranačkoj krađi, o čemu postoje i snimci koji to potvrđuju. Posmatrači Naroda i pravde, SDP-a, Naše stranke i NLBa garant su da se takve stvari neće ponoviti i da bi nakon dugo vremena izbori mogli biti fer barem utoliko da ne dođe do brutalne krađe glasova prilikom brojanja.
Raskol unutar SDA svakako ide na ruku Adnanu Deliću. A raskol je dubok i nepremostiv što Efendića stavlja u pat-poziciju. Efendić se istovremeno mora distancirati od SDA jer je jasno da SDA pada, i time privuči dio opozicionih glasova. Opet s druge strane, Efendić računa na SDA bazu pa se nalazi ni tamo ni ovamo, čas se dodvoravajući SDA bazi, čas pljuvajući po njoj. Taj kalkulantski odnos mogao bi ga skupo koštati jer bi mogao izgubiti i jedne i druge.
Adnan Delić je s te strane rasterećen. Na izbore izlazi kao nestranački kandidat, bez oraha u džepu i stranačkih šefova koje Efendić, htio to priznati ili ne, itekako ima. Sa jasnim i konkretnim prijedlozima, bez direktne konfrontacije sa protukandidatima, posebno sa Efendićem, Delić je prihvatljiv sve većem broju građana koji uviđaju da Novi Grad, nakon osam godina Efendićevog mandata, treba novu snagu i viziju.
Ostavite komentar