U kompleksu Gradskog groblja Visoko obavljaju se posljednje pripreme za ispraćaj tabuta s posmrtnim ostacima 31 žrtve genocida u Srebrenici. Na tabute su postavljenje trajne pločice s imenom i prezimenom, a ispraćaj tabuta je planiran 9. jula.
Ove godine u Memorijalnom centru u Potočarima bit će iskopan 31 mezar za 31 žrtvu genocida za koju je od porodice data saglasnost za ukop.
Iz Visokog se već 20 godina ispraćaju tabuti s posmrtnim ostacima ubijenih, a direktor JP Gradska groblja Visoko Dženan Šabanović za Klix.ba je kazao da nema nikakvih problema, da će posljednji sastanak organizacionog odbora imati u petak, ali da je sve spremno za ispraćaj tabuta iz Visokog.
Najstariji 65-godišnjak, a najmlađi je imao 15 godina
“Ove godine najstarija osoba koja će pronaći smiraj u Potočarima je 65-godišnjak, a najmlađi je 15-godišnjak. U Potočarima će biti ukopani i otac i sin. Naše ekipe su već u Potočarima gdje se vrše pripreme oko uređenja kabura, ali i dosta drugih malih poslova koji moraju biti završeni kako bi sve bilo 11. jula po propisima”, kazao je Šabanović.
Dosadašnji direktor Gradskog groblja Visoko Kenan Karavdić, koji je do sada 19 puta ispratio tabute i organizovao dženazu, sada je na mjestu pomoćnika direktora i svaki ispraćaj i 11. juli budi isti osjećaj.
“Od 2003. godine sam na ispraćajima, od prve godine kada smo ih počeli opremati iz Visokog. Osjećaj je isti. Uvijek nešto proradi u stomaku, bilo devet ili 775 tabuta. Ipak, stariji odlaze, naš Huso Muratović je iskopao najviše mezara na svijetu, ali dođe vrijeme za odmor. Sreća je da dolaze mlađi i preuzimaju te poslove”, kazao je Karavdić.
Patologija Haškog suda
Dodao je da su u Visoko, prvih godina nakon rata, dovozili sva tijela koja su bila pronađena, ali i da su imali patologiju Haškog tribunala.
“Kada su krenule ekshumacije, sva tijela su dovozili u Visoko. Godinama smo ih čuvali, možda smo imali najbolje uslove za čuvanje. Uz pomoć Američke ambasade napravljena je laboratorija u Tuzli gdje je identifikacioni centar pa je ostatak tijela onda tamo prebačen i tamo je rađena identifikacija. Prije toga, u Visokom je bila patologija Haškog tribunala gdje su bili svjetski forenzičari, sudski medicinari, koji su pregledali posmrtne ostatke i vršili analize, a taj nalaz je išao direktno u Hag”, kazao je Karavdić.
U 20 godina rada, najteže mu je palo nevrijeme noć uoči dženaze u Potočarima.
“Najteže u 20 godina, kada sam se zaista osjećao bespomoćan, bila je noć uoči dženaze i prolom oblaka iznad Potočara. Imali smo 100 mezara napunjenih vodom u 23 sata navečer, a ujutro u 6 sati dolaze vam porodice. Amor Mašović je tada digao vatrogasce koji su s pumpama došli u Potočare u 1 sat iza ponoći i ispumpala se voda. Imali smo i svoje pumpe, dosta radne snage, ali ništa nismo mogli uraditi i tada mi je bilo jako teško. Tada sam rekao da je sve ovo u Božijim rukama”, dodao je naš sagovornik.
Na kraju je još jednom pozvao porodice koje se još nisu odlučile za ukop svojih najmilijih zbog nekompletiranih skeleta da to urade. Naglasio je da će i ove godine, već 12. jula, početi reasocijacija skeleta u Potočarima u sklopu koje će 70-ak tijela biti dopunjeno posmrtnim ostacima koji su naknadno pronađeni.
“Svake godine to radimo, a ovo je i poruka porodicama da država nije odustala od svojih sugrađana i da se svake godine radi reasocijacija kako bi se kompletirali posmrtni ostaci”, zaključio je Karavdić.
Trasa kretanja tužne povorke bit će kao i svake godine uz zadržavanje ispred zgrada institucija u Sarajevu. Ispraćaj je planiran 9. jula iz Visokog u jutarnjim satima.
Ostavite komentar