U TK se pojavila epidemija morbila

  • Zavod za javno zdravstvo TK obavještava javnost da je na području Tuzlanskog kantona evidentirana pojava morbila kod djece predškolskog i školskog uzrasta.

“Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona obavještava javnost da je na području Tuzlanskog kantona evidentirana pojava morbila kod djece predškolskog i školskog uzrasta. Za sada je Zavodu prijavljeno 10 potvrđenih slučajeva oboljenja. U pitanju su djeca sa područja grada Tuzla i Živinice, te područja općine Kalesija. Prema podacima s kojima Zavod raspolaže radi se o nevakcinisanoj djeci.

Prema informacijama iz Klinike za zarazne bolesti UKC Tuzla hospitalizirano je šestero djece. Radi se o četvero djece dojenačke dobi (2022. godište) iz Živinica, jedno dijete dobi šest godina iz Kalesije i jedno dijete dobi 11 godina iz Tuzle. Sva djeca su stabilnog stanja.

  • Put prenosa infekcije

Bolest se širi direktnim kapljičnim putem preko kapljica koje izlaze iz nosa ili ždrijela zaražene osobe ( kihanjem, kašljanjem, slinjenjem). Inkubacija bolesti iznosi prosječno 14 dana, a osoba je zarazna 4 dana prije izbijanja osipa i još 4 dana nakon izbijanja osipa.

Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, konjuktivitisom, hunjavicom, kašljem i karakterističnim osipom po koži i sluznicama. Moguće je da se bolest komplicira upalom uha, pluća ili teškom upalom mozga.

Mjere za sprječavanje širenja virusa morbila

1.     Provjerite da li je Vaše dijete vakcinisano protiv morbila, rubeole i zaušnjaka ( MRP vakcina).

2.     Perite ruke često.

3.     Ukoliko sapun i voda nisu trenutno dostupni, očistite ruke gelom za dezinfekciju.

4.     Ne dirajte oči, nos i usta prilikom kašljanja ili kihanja.

5.     Pokrivajte maramicom usta i nos prilikom kašljanja ili kihanja.

6.     Nakon kašljanja i kihanja obavezno operite ruke, a upotrijebljenu maramicu bacite u kantu za smeće.

  1. Pokušajte izbjeći bliski kontakt, kao što je ljubljenje, grljenje ili dijeljenje pribora za jelo i piće sa osobama koje su bolesne.
Ukoliko već postoji oboljenje važno je smanjiti rizik od širenja zaraze na druge osobe

Mjere prevencije širenja podrazumijevaju:

1.     Posjetiti ljekara, te nakon toga ostati kod kuće i odmarati.

2.     Uzimati dosta tečnosti da se nadoknadi tečnost izgubljena zbog povišene temperature i znojenja.

3.     Ne ići na posao, u školu ili vrtić najmanje 4 do 7 dana nakon izbijanja osipa.

4.     Za vrijeme trajanja bolesti izbjegavati kontakt sa osobama koje su osjetljive na infekcije, poput djece i trudnica.

5.     Nakon prebolovane bolesti dijete treba odvesti ljekaru radi dogovora o nastavku redovne vakcinacije.

Najvažnija mjere prevencije bolesti je vakcinacija MRP vakcinom. Vakcina je obavezna i sigurna.

Pozivamo sve roditelje koji nisu vakcinisali svoje dijete protiv morbila da se jave u Centar za vakcinaciju nadležnog Doma zdravlja kako bi se sprovela vakcinacija i na taj način spriječilo obolijevanje djece.” – saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo TK.

 

(VaseVijesti)