Ovogodišnji sudski proces u slučaju tužbe suvlasnika bivše Hercegovačke banke postaje sve značajniji, s obzirom na to da traže povrat uloženog novca u dionice banke, ali i dobiti koja se procjenjuje na desetke miliona maraka, te traže povratne nekretnina.
Iako je riječ o samo 13 od ukupno 27 dioničara, oni tvrde da im je milione otetim nakon što je banka ugašena nakon intervencije međunarodne zajednice prije 22 godine.
Tužbeni zahtjev ovih dioničara iznosi čak 16 miliona KM, što predstavlja iznos koji su izdvojili u temeljni kapital banke, a traže i naplatu dividende, te naknadu za izgubljenu dobit.
Advokat Damir Raguž, koji zastupa tužitelje, potvrdio je da će se sudski proces nastaviti pred sudom u Sarajevu, a po potrebi će ići i do suda u Strazburu.
Uz ovu tužbu, dolazi i zahtjev povjerilaca za prodajom Terminala Dretelj, koji je povezan s bivšom Hercegovačkom bankom. Terminal Dretelj povezan je s Lukom Ploče i ima značaj za sektor gasa i nafte, posebno kada je u pitanju ukapljeni plin (LNG).
Izvori ukazuju na interes dvije kompanije za ovu prodaju. Jedna kompanija iz Hrvatske i druga sa sjedištem u Hercegovini, na čijem čelu je strani biznismen blizak HDZ-u.
Uprkos naporima ovih suvlasnika banke i zahtjevima povjerilaca, prodaja Terminala Dretelj nailazi na kontroverze i potencijalne političke i pravne probleme. Pitanje prodaje može završiti u Ustavnom sudu BiH, što otvara mogućnost političkog i financijskog profita za neke aktere u vlasti.
Sve ovo ukazuje na složenost situacije i potrebu za pažljivim pravnim i političkim promišljanjem kako bi se riješila ova kompleksna pravna pitanja.
Ostavite komentar