Sprega politike i privatnika: Građani ekotest platili sedam puta više nego što su trebali?!

  • Fokus.ba objavljuje shemu vlasti i privatnika: Nezakoniti pravilnik kojim se cijena ekotesta diže s 5 na 22, odnosno 36 KM, idalje je na snazi. Nikšićeva vlada „toleriše“ sporni cjenovnik Novalićeve vlade

Da sprega politike i (privatnog) kapitala idalje diktira brojne procese u FBiH, te da je jača i od javnog interesa, najbolje ilustruje oblast registracije odnosno tehničkih pregleda vozila.

U proteklim godinama od građana je oduzeto na desetine miliona KM suprotno važećim propisima. Fokus.ba prikupio je niz eklatantnih podataka te je na faktore pokušao razložiti cijelu shemu na relaciji politika – privatnik – vlast.

Građani koji su u stanicama tehničkog pregleda na području Federacije BiH tokom prošle godine registrovali svoja vozila umjesto 3.436.325 KM platili su po osnovu obaveznog ekotesta za registraciju svakog vozila skoro sedam puta više odnosno 22.973.530 KM, saznaje Fokus.ba.

Kalkulator BIHAMK-a: Cijena eko testa za dizelaša

Bez javnog oglasa

Razlika od nevjerovatnih 19.537.205 KM otišla je privatnim stanicama tehničkog pregleda kojih trenutno ima oko 180, kao i firmama zaduženim za nadzor ovih prihoda, a koje je Vlada FBiH bez javnog oglasa izabrala još 2012. godine.

Ovaj megaprofit im je omogućen spornim Pravilnikom o ispitivanju ispušnih plinova motornih vozila koji je 2017. donio bivši ministar prometa i komunikacija FBiH Denis Lasić (HDZBiH). Cijena ekotesta, prema tom pravilniku, s 5 KM, koliko je propisano državnim propisom (ista cijena u RS-u), u FBiH je podignuta na 22 KM (za benzince) odnosno na 36 KM (za dizelaše). Ekotest se naplaćuje i za vozila s plinom gdje se koristi gorivo koje daje nepovoljniju emisiju.

Faksimil dijela spornog pravilnika cjenovnik i procenti

Navedeni pravilnik donesen je uprkos upozorenju Ureda za zakonodavstvo Vlade FBiH da se morala poštovati hijerarhija propisa odnosno pravilnik koji je bio na snazi na nivou BiH. Također, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je 2022. godine, za vrijeme mandata ministra Vojina Mitrovića (SNSD), od ministra Lasića i Vlade FBiH tražilo da razmotri cijenu ekotesta uz obrazloženje da se krši Zakon o sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH.

No, jednako kao i prethodna, i aktuelna Vlada FBiH na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem, koja je imenovana 3. maja 2023. godine, više od devet mjeseci odlučila je „tolerisati“ sporni pravilnik.

SDP se ušutio

To je učinila iako je SDP, čiji je predsjednik Nikšić 2018. godine kao opoziciona stranka javno tražio da se ovaj pravilnik stavi van snage tvrdeći da je nezakonit. Od tadašnjeg premijera Fadila Novalića (SDA) tražili su da smijeni Lasića, a ukoliko to ne uradi, najavljivali su krivične prijave. SDP, nakon što je postao pozicija u FBiH, po ovom pitanju se više ne oglašava. Statistika, koja govori o ostvarivanju megafprofita u ovoj oblasti, dijelom nam daje odgovor na pitanje: Zašto?

Federalni zavod za statistiku sredinom februara objavio je podatak o tome da je u 2023. godini registrovano ukupno 740.100 vozila, što je za 4,5 posto više u odnosu na 2022. kada je ukupno registrovano 708.299 vozila.

Od toga je putničkih vozila koji koriste benzin (117.639), dizel (505.989) i plin (13.234) bilo ukupno 636.862. Kamiona je bilo 47.722 KM (benzin – 1.715, dizel – 45.273, plin – 734), a autobusa 2.681 (dizel – 2.488, plin – 193). Upravo na osnovu navedenih brojki izračunali smo ukupne prihode za ekotestove u 2023. godini, koje smo naveli na početku ovog teksta.

Dodatno, profit od skoro 23 miliona KM, koliko su građani na području FBiH platili za ekotest samo u prošloj godini, podijeljen je u nevjerovatnom omjeru. Naime, 90 posto od tog novca otišao je stanicama tehničkog pregleda, osam posto su uzele tri firme koje je Vlada FBiH ovlastila da nadziru stanice tehničkog pregleda, a tek po jedan posto je otišlo u budžet, odnosno FBiH, kao i kantonu u kojem se nalazi stanica tehničkog pregleda.

Na sjednici održanoj 15. marta 2012. godine Vlada FBiH (i tada na čelu s Nikšićem) izabrala je firme Mervik iz Sarajeva, Centar motor iz Širokog Brijega i Institut za privredni inženjering (IPI) iz Zenice kao stručne institucije i njima je prenijela javna ovlaštenja iz oblasti rada stanica tehničkog pregleda.

 

 

(FOKUS.ba / VaseVijesti)