Ovo je novi udar na ekonomiju koji će voditi ka destrukciji ili smanjivanju bilo kakve niskoprofitne aktivnosti, kaže Pavlović za Dnevni Avaz
Poremećaji na tržištu donijeli su nevolju, a odluka Vlade RS da poveća minimalnu plaću i ključ u bravu pojedinim preduzećima iz ovog entiteta. Jedno od njih, prema pisanju banjalučkih medija, jeste i prijedorska “Mila-Tekstil”, koja je radnike poslala kućama i zatražila likvidaciju.
Pravno i tehnički moguće
Selidba u FBiH ili rast cijena proizvoda jedine su opcije, kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović, a, ako nijedno ne dolazi u obzir, onda slijedi zatvaranje svih niskoprofitabilnih preduzeća u RS.
– To sam predvidio odmah nakon donošenja odluke o povećanju minimalne plate na 900 KM, a kad na to dodate 150 KM dažbina, onda imate rast od oko 350 maraka najniže cijene rada.
Niskoprofitabilne firme nisu u mogućnosti da podnesu takav teret, tako da će se morati preseliti u FBiH, na 619 KM minimalne plate, ako je to pravno i tehnički moguće, ili će zatvoriti pogone. Prijedor je prvi to uradio, jer je neko sračunao koliko to sada košta i koliko je održivo – kaže Pavlović.
Samo pitanje
Čudi se zašto Vlada RS nije tražila analizu stručnjaka, kakve posljedice mogu nastupiti po privredu zbog odluke da minimalna plaća odjednom poraste za 200 KM, ali i koliko će i sama, kao veliki poslodavac, morati osigurati sredstava za one koji se finansiraju iz budžeta.
– Ovo je novi udar na ekonomiju koji će voditi ka destrukciji ili smanjivanju bilo kakve niskoprofitne aktivnosti. Među takvima je i pekarska industrija, pa bez obzira na to što je pojeftinila pšenica, sada dolazi do poskupljenja hljeba i peciva.
Sad je samo pitanje u kojoj mjeri je zakonski moguće u kratkom roku registrovati firmu u FBiH, pa makar mašine i ostale u RS – ističe Pavlović.