Jedan od njih je i Redžo Hamzić javnosti poznat po nadimku Poštenjačina, a kojeg je dobio nakon pronalaska i vraćanje velike svote izgubljenog novca na parkingu u Goraždu njegovom vlasniku, namijenjenog za liječenje djeteta.
Tim povodom, Redžu i ostale mještane ovih naselja posjetili su danas predsjedavajući Doma naroda Bosne i Hercegovine Kemal Ademović, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić, bivši ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS i direktor „ViK“-a Enver Hadžiahmetović, predsjedavajući Općinskog vijeća Centar Sejad Đozo, direktor KJKP “Vodovod i kanalizacija” Rusmir Salić, te članovi Uprave ovog preduzeća.
„Hvala Bogu, sad smo ravnopravni, čim imamo vodu sve imamo. Svima hvala koji su učestvovali u ovom projektu dovođenja vode, zahvaljujemo im se i ne možemo im se zahvaliti koliko su nas obradovali“, jednostavno je poručio Redžo svojim gostima.
“Nisam danas ovdje da se radujem, ali radujem se zbog ovih ljudi koji su dobili vodu. Danas sam ovdje da uputim izvinjenje upravo svim onima koji su gotovo dvije decenije čekali da dobiju pitku vodu u svojim kućama, što je standard 21. stoljeća. Da je 19. ili 20. stoljeće u kojem je to bila senzacija – uvođenje vode u ovako nekim dijelovima gradskih općina, onda bih se i ja radovao i rekao bih bravo za nas. Ovako još jednom hoću da uputim izvinjenje svim tim građanima koji su čekali ovoliko vremena da dočekaju da dobiju vodu u općini koja se zove Centar, koja je centralna općina u jednoj državi i u njenom glavnom gradu. Moram još jednu stvar da kažem, ovdje je prisutan i Redžo, njega zovemo i znamo kao Redžo Poštenjačina, jedan od građana čija je kuća dobila vodu. Umjesto da to bude standard i da vlast nastoji da tog Redžu Poštenjačinu koji je dobio nadimak za tu svoju ljudsku vrlinu, što se pošteno ponio u jednoj situaciji i što je na prijedlog predsjednika susjedne države Stipe Mesića odbio da se preseli u Hrvatsku i da dobije tamo i kuću i posjed i vodu i sve ostalo. I umjesto da država, vlast, to poštenje kao ljudsku vrlinu, kao domoljublje, ispoštuje i da mu u najkraćem mogućem roku uvede i njemu i drugima ovdje vodu, oni su čekali gotovo dvije decenije“, istakao je ovim povodom predsjedavajući Ademović.
Naglasio je i svoju zahvalnost predsjedavajućem Đozi i bivšem ministru i direktoru Hadžiahmetoviću jer su oni vodili ustrajnu dugogodišnju borbu da stanovnici ovih naselja konačno dobiju vodu u svojim domovima.
Predsjedavajući Okerić je, ovom prilikom, rekao da je Vlada KS i prošle i ove godine stavila u fokus komunalnu privredu, naročito ove godine izdvajajući velika sredstva u Prijedlogu budžeta za 2024. godinu koji će biti razmatran krajem ove godine, s ciljem da osigura što bolju kanalizacionu i vodovodnu infrastrukturu u KS.
„Drago mi je da danas imam priliku da posjetim našeg Redžu i građane iz ovog dijela Kantona Sarajevo, da sa njima podijelimo radost puštanjem pitke vode koja bi trebala da bude normalna pojava, a ne da ovako iščekujemo nakon 15-20 godina realizaciju nekog ovakvog projekta“, naveo je Okerić.
Zahvalio se svima onima koji su učestvovali u njegovoj implementaciji.
Munib Pandžić, predsjednik MZ Nahorevo, je izrazio svoje veliko zadovoljstvo zajedno sa svim građanima ove i susjedne mjesne zajednice, s Redžom i ostalim građanima, što su u ovom trenutku dobili, nakon dugog čekanja, pitku vodu.
Nekadašnji ministar i direktor Hadžiahmetović prisjetio se samih početaka realizacije ovog projekta, sastanka Savjeta Mjesne zajednice u julu 2019. godine kada se razmatralo da najprije 18 domaćinstava dobije vodu, a zatim da se taj broj povećavao.
Istakao je kako se iskazala spremnost da se realizira projekt koji se usput korigovao i prilagođavao potrebama stanovništva ovih naselja.
„Drago mi je da je, nakon četiri godine inicijative, ipak došla voda i to je najvažnije. Građani na Poljinama, u ovom dijelu općine Centar, imaju vodu, i to je najvažnija stvar”, zaključio je Hadžiahmetović.
Predsjedavajući Đozo je podsjetio da su svoju prvu inicijativu da se ovaj problem riješi pokrenuli još 2016. godine.
„Danas sam istovremeno sretan, jer građani s ovog područja općine Centar imaju najosnovnije uslove za život u 21. stoljeću, ali i tužan, jer ima naselja koja su ostala bez pitke vode. Preko dva miliona maraka je uloženo u izgradnju vodovoda za Nahorevska brda i okolna naselja, gdje su stanovnici po prvi put dobili vodu u svojim domovima. Nebrigom i nemarom aktuelne općinske administracije bačeni su pod noge ogromni napori da ova naselja dobiju pitku vodu, tako da danas stanovnici imaju samo vodu za tzv. tehničku upotrebu, jer nema izabranog pravnog lica koje bi održavalo izgrađeni vodovod. Mi ćemo kao predstavnici građana i dalje istrajavati u našim zahtjevima da naselja poput Radave, Alapa i dijela Alipašine ulice dobiju najosnovnije uslove za život. Drago mi je što ćemo našeg Redžu pominjati po njegovim dobrim djelima, a ne više u kontekstu čovjeka koji u svome domu nema vode“, kazao je ovom prilikom predsjedavajući Općinskog vijeća Centar Đozo.
Direktor Salić je rekao da je bilo poteškoća prilikom izrade tehničkih rješenja i da se radilo na doradama projekta kako bi se svim mještanima ovog područja osiguralo uredno vodosnabdijevanje.
“Krenuli smo sa izgradnjom najprije pumpne stanice, zatim smo postavili skoro dvije hiljada metara novog cjevovoda, a preko 70 domaćinstava uključeno je u javni sistem vodosnabdijevanja. Projekt je koštao cca. 680.000 KM. Zadovoljni smo da je to napokon privedeno kraju”, rekao je Salić.
(VaseVijesti)