Sarajevo, Mostar i Zenica su danas domaćini protestima građana koji odlučno izražavaju svoj stav protiv trostrukog ubistva u Gradačcu, koje je još jednom podsjetilo na hitnu potrebu da se suprotstavimo nasilju nad ženama u Bosni i Hercegovini. U svjetlu ovog tragičnog događaja, građani žele ukazati na propuste koji su doveli do ovog femicida i pozivaju na snažnu promjenu u borbi protiv nasilja.
Gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, osobno je pozvala građane na proteste u Sarajevu, s ciljem istaknuti prisutnost nasilja, posebno nad ženama, u našem okruženju. Ona je istakla da ne smijemo dopustiti daljnji kolaps sistema, kao što je to bio slučaj u Gradačcu.
Mirna šetnja, koja je okupila mnoštvo, počela je ispred katedrale u 18 sati i usmjerenje je prema Aria centru. U isto vrijeme, Mostar je također bio domaćin protestima pod nazivom “Zaustavimo femicid”, održanim na Španskom trgu.
Organizatori ovih protesta zahtijevaju donošenje pravne definicije femicida i uključivanje ovog oblika ubistava u krivična djela. Oni ističu kako je femicid realnost u našoj zemlji i kako ga ne smijemo više ignorirati, već aktivno boriti se protiv njega.
Iako zakoni u Bosni i Hercegovini mogu biti poboljšani kako bi preciznije prepoznali ovu vrstu kriminala, te kako bi se povećale kazne za takve zločine, isto tako je ključna prevencija u borbi protiv nasilja nad ženama. Pitanje koje se sada postavlja u javnosti je jesu li policija i tužilaštvo u Tuzlanskom kantonu učinili dovoljno kako bi zaštitili Nizamu Hećimović, koju je nevjenčani suprug brutalno premlatio i ubio na stravičan način, a sve uživo na Instagramu.
Uz ovo, postavljeni su logični upiti: Kako je nasilnik pronašao Nizamu, koja je ranije prijavila nasilje? Kako je ubica znao da je Nizama prijavila nasilje? i, zašto ubijena žena nije na vrijeme zaštićena?
Nažalost, prvo ubistvo se dogodilo ujutro, dok je ubica suočen s policijom i izvršio samoubistvo tek nekoliko sati kasnije. Ovo potiče opravdano pitanje o vremenu potrebnom tuzlanskoj policiji da locira muškarca koji je uživo na Instagramu ubio ženu, najavio nova ubistva i šetao gradom u potrazi za novim žrtvama.
Nadležni u Tuzlanskom kantonu istaknuli su potrebu za odgovarajućim zakonima na državnom nivou kako bi se bolje reagiralo u situacijama kada žena povuče prijavu, međutim, ne smijemo zaboraviti da je njihova odgovornost također bila zaštititi Nizamu. Umjesto toga, trenutno se istražuje sumnja da je informacija o njenoj lokaciji procurila iz policije, te da je ona prijavila nasilje.
Osim što je nedopustivo da se takvi propusti događaju u policijskim redovima, još je više nedopustivo da ne razumiju važnost zaštite pretučenih i prestrašenih žena koje dolaze po pomoć. Potrebno je psihološko vještačenje za ovakve žene, kao i smještaj njih i djece u sigurne kuće. U današnjem civiliziranom društvu ne smijemo prihvatiti činjenicu da ne postoji mehanizam zaštite za žene koje trpe nasilje. Ako ne postoji takav mehanizam, postavlja se pitanje – vlada li kod nas zakon jačega i luđeg?
Ovaj tragičan incident i svi njegovi aspekti jasno ukazuju na to da je nužno da društvo i vlasti hitno preduzmu mjere kako bi se ojačala prevencija i zaštita žena od nasilja. Nedopustivo je dalje ignorirati ovu važnu borbu koja pogađa sve nas.
Ostavite komentar