Kontroverza oko Konkursa za Vaspitače/Vaspitačice u Mostarskom Vrtiću zbog Zahtjeva za Hrvatsko Državljanstvo

Dječji vrtić “Maša i prijatelji” u Mostaru nedavno je raspisao konkurs za prijem novih vaspitača ili vaspitačica. Međutim, konkurs je izazvao kontroverzu zbog jednog specifičnog uslova – zahtjeva za posjedovanje isključivo hrvatskog državljanstva.

Na konkursu se traže tri nova uposlenika, a radno mjesto je na određeno vrijeme. Konkurs je otvoren do prvog augusta, a da bi se kandidati kvalifikovali za poziciju, moraju ispunjavati nekoliko općih uslova. To uključuje završen postdiplomski studij za vaspitača/vaspitačicu predškolske djece, punoljetnost te zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavljuju.

Međutim, jedan od zahtjeva koji je privukao pažnju javnosti je uslov posjedovanja hrvatskog državljanstva. Uprava vrtića nije objasnila razlog za ovaj uslov, niti su naveli da je za prijavu na posao potrebno imati i državljanstvo Bosne i Hercegovine.

Ovaj zahtjev izazvao je brojne reakcije u lokalnoj zajednici i šire. Kritičari tvrde da takav uslov može biti diskriminatoran i suprotan principima jednakih šansi za sve građane. Naglašavaju da bi pozicija vaspitača/vaspitačice trebala biti otvorena za sve kvalifikovane kandidate bez obzira na njihovo državljanstvo.

Advokati za ljudska prava su izrazili zabrinutost zbog ovakvih zahtjeva, naglašavajući da bi uslovi konkursa trebali biti u skladu sa zakonima o ravnopravnosti i zabrani diskriminacije. Dodatno, ističu da bi Vrtić “Maša i prijatelji” kao javna ustanova trebao poštovati princip inkluzivnosti i jednakih prilika za sve građane bez obzira na njihovo etničko ili nacionalno podrijetlo.

Uprava vrtića se još uvijek nije oglasila povodom kontroverze. S obzirom na rastuće kritike i zabrinutosti, očekuje se da će odgovoriti na zahtjeve za pojašnjenjem uslova konkursa i razmotriti eventualne promjene kako bi osigurali da proces zapošljavanja bude u skladu sa zakonskim okvirom i principima jednakosti.

U međuvremenu, mnogi nadaju se da će ova situacija podstaći širu javnu raspravu o diskriminaciji na tržištu rada i potrebi da se osigura jednak tretman za sve građane bez obzira na njihovo državljanstvo ili nacionalnost.


Comments

Ostavite komentar