Osam mjeseci nakon završetka Općih izbora u Bosni i Hercegovini sve kantonalne vlade nisu uspostavljene. Duga politička borba za Vladu Federacije BiH, koju je svojom privremenom odlukom presjekao visoki predstavnik, usporila je procese formiranja vlasti na nižim nivoima.
Do sada je formirano sedam kantonalnih vlada, a tri su na čekanju.
Iako u Federaciji BiH trenutno imamo dva jasno profilisana politička bloka, s jedne strane HDZ, HDZ 1990 i stranke Trojke, a sa druge SDA, DF, NES i SBiH, politički odnosi u kantonima nisu u svakom konkretnom slučaju tako jasni i kantonalni odbori pojedinih stranaka djeluju nezavisno od uspostavljenih koalicija na federalnom ili državnom nivou.
Ako gledamo ugrubo blok stranaka Trojke ima dominantnu poziciju u Zeničko-dobojskom kantonu i Kantonu Sarajevo, u još dva kantona neke od stranaka Trojke, Posavkom (SDP) i Bosansko-podrinjskom (SDP i NiP), sudjeluju u vlasti.
Istovremeno opozicioni blok zajednički dominira u Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu, dok neke od stranaka opozicije sudjeluju i u vlasti Zeničko-dobojskog kantona (DF i NES), Kantonu Sarajevo (SBiH). Isto tako, sad je već izvjesno, SDA će sigurno biti dio nove Vlade Srednjobosanskog kantona.
Formiranje vlasti u Srednjobosanskom kantonu, Hercegovačko-neretvanskom i Kantonu 10 nije bilo na čekanju samo zbog krize na federalnom nivou već i drugačijim ustavnim rješenjima u odnosu na druge kantone, gdje je za formiranje vlasti potrebno dobiti podršku čak 2/3 zastupnika.
Iako je predsjednik Kantonalnog odbora SDA u SBK Asim Mekić u februarskom razgovoru za Klix.ba tvrdio da se SBK ne može gledati odvojeno od situacije u HNK, odnosno da je u pitanju “sistem spojenih posuda”, SDA je sa HDZ-om i prije nego je formirana Vlada HNK postigla dogovor o formiranju vlasti. Za mandatara je izabran Tahir Lendo iz SDA.
“Nismo imali šta čekati nakon formiranja vlasti u Federaciji BiH. Izborni smo pobjednici u SBK, SDA i HDZ su ovdje dobili podršku svojih birača i možemo formirati sa 2/3 većinom novu vladu SBK”; kazao je Lendo za naš portal.
S obzirom na to da je pozicija SDA u HNK (7 zastupnika) dosta ranjivija nego u SBK, postoji mogućnost da HDZ napravi široku koaliciju kojom bi zaobišao svog dugogodišnjeg partnera. Moglo bi se prvi put desiti da sastavi vlada dva kantona ne budu ujednačeni. Koalicioni partneri sa federalnog nivoa HDZ, HDZ 1990, SDP i NiP imaju ukupno 18 zastupnika u Skupštini HNK, te im u ovom trenutku nedostaju dvije ruke. Da li će doći do takvog ishoda zavisit će od Hrvatske republikanske stranke ili Demokratske fronte.
Predsjednik Kantonalnog odbora SDP-a u HNK Ismet Lulić kazao je za Dnevni.ba da HDZ kao izborni pobjednik ima obavezu razgovarati sa svima. On je kazao da očekuje dogovor između HDZ-a i HDZ-a 1990, te da SDP ima dobru saradnju sa NIP-om ali i DF-om.
“Mislimo da je u našem kantonu izvjesna ta neka priča, ali sačekati ćemo i vidjeti kako će postupiti HDZ BiH. Razgovarali smo i sa HDZ-om 1990 i tu je saradnja korektna”, rekao je Lulić.
Vjerovatno od dogovora hrvatskih stranaka u HNK dijelom zavisi i formiranje Vlade Kantona 10, odnosno ulazak HDZ-a u novi sastav Vlade, jer ni dvadeset dana nakon formiranja federalne Vlade taj proces nije završen.
Bosansko-podrinjski kanton bio je prvi u Federaciji koji je dobio Vladu na čijem čelu se nalazi kadar stranke Novi početak. Ministre u Vladi BPK imaju SDP, SBiH, BHD, NPI, NiP i NGL.
Vlada Tuzlanskog kantona formirana je 22. marta koju čine SDA, DF i SBiH. S obzirom na to da nijedna od stranaka u Vladi na federalnom nivou ne čine vlast, a da je promjena sastava Federalne Vlade u ovim okolnostima skoro pa nemoguća misija, teško je očekivati da će neka od stranaka iskočiti.
Početkom februara skupština Posavskog kantona izglasala je Vladu na čelu sa HDZ-ovim premijerom Đurom Topićem, u čiji sastav je ušao i SDP.
Interesantan rasplet desio se u Zeničko-dobojskom kantonu gdje vlast ne prati do kraja odnose na federalnom nivou, te se osim SDP-a, Bosanskohercegovačka inicijativa-a KF, Naše stranke, NiP-a i HDZ-a novoj većini priključio NES i DF. Vlada ZDK je formirana u decembru prošle godine kada je NES još uvijek bio dio Osmorke. Bez obzira na turbulencije unutar široke koalicije nije došlo do rekompozicije vlasti.
Vlada Zapadnohercegovačkog kantona imenovana je 27. marta, u kojoj dominatnu poziciju imaju HDZ-ovi kadrovi s obzirom na aposlutnu većinu u kantonalnoj Skupštini.
Tri dana ranije Naša stranka, NiP, SDP i SBiH formirali su Vladu Kantona Sarajevo. Na mjesto premijera imenovan je Nihad Uk kadar Naše stranke. Uprkos tome što SBiH nije ušla u federalnu vlast, Vlada je ostala stabilna.
U Unsko-sanskom kantonu vlast čine SDA, NES, DF i Stranka za BiH, a premijer je Mustafa Ružnić i NES-a.
Ostavite komentar