U posljednje vrijeme, Republika Srpska se suočava s ozbiljnim deficitom u svom budžetu, a prve posljedice ovog stanja osjećaju velike kompanije unutar entiteta. Grad Trebinje, kao jedan od gradova unutar Republike Srpske, je izabrao specifičan pristup kako bi sanirao ovaj finansijski jaz – povećanje komunalnih taksi za privatne firme.
Nedavno zaduženje Republike Srpske na Bečkoj berzi dodatno je opteretilo budžet, a već u septembru se očekuje prva rata zaduženja na Londonskoj berzi. Zbog ovog financijskog opterećenja, kompanije koje posluju na teritoriji Republike Srpske već sada osjećaju napetost.
Grad Trebinje je odlučio pronaći svoj način kako da popuni budžetsku rupu – povećanjem komunalnih taksi za privatne kompanije. Ova odluka je rezultirala znatnim povećanjem taksi, što je posebno pogodilo različite poslovne sektore. Na primjer, mikrokreditne organizacije sada plaćaju komunalnu taksu koja je deset puta veća nego prije, dok će privatne banke i benzinske pumpe morati izdvojiti 35.000 KM na godišnjem nivou. Za velike trgovačke lance, komunalna taksa će porasti čak do 50.000 KM.
Reakcije na ovo povećanje taksi su bile raznolike. Neka udruženja i kompanije su tražila pojašnjenje od gradonačelnika, a dobili su obrazloženje da se ova mjera ne uvodi kako bi dodatno opteretila kompanije, već zbog deficita u budžetu. Međutim, mnogi su izrazili zabrinutost zbog nebalansirane raspodjele povećanja taksi, ističući da se čini da je proračun napravljen brzopleto.
Ovakvo povećanje komunalnih taksi može imati duboke ekonomske implikacije. Činjenica da kompanije koje posluju u cijeloj Bosni i Hercegovini moraju plaćati enormne iznose taksi za svoje poslovnice samo u jednom gradu, kao što je Trebinje, postavlja pitanje isplativosti poslovanja u tom gradu. Ova mjera može čak izazvati potencijalni egzodus kompanija iz Trebinja.
Za sada je Grad Trebinje primijenio ovaj pristup kako bi popunio budžetski deficit, ali obzirom na opći deficit budžeta Republike Srpske, slične mjere mogu biti uvedene i u drugim gradovima. Privatne kompanije će nastaviti pratiti ovu situaciju s pažnjom kako bi donijele odluke koje najbolje odgovaraju njihovim interesima i poslovanju.
Ostavite komentar