Ciklus bezakonja: građani BiH ponovno zahtijevaju aktivne mjere protiv nasilja

U proteklih godinu dana, Bosna i Hercegovina bila je svjedokom tragičnih događaja koji su duboko uzdrmali javnost i izazvali talas protesta širom zemlje. Nasilje nad ženama, vršnjačko nasilje i nepropisna vožnja postali su gorući problemi, a reakcija nadležnih institucija i političara izazvala je ogorčenje među građanima.

Povod za prvi talas protesta bio je stravično brutalno ubistvo 32-godišnje Edine Odobašić iz Bihaća. Građani su organizirali proteste protiv nasilja nad ženama i pozvali vlasti da poduzmu sistematske korake u rješavanju problema. Apeli su usmjereni ka uspostavljanju pravnog okvira koji bi bolje štitio žrtve nasilja. Odlučni u svom zahtjevu, građani su se suočili s nedovoljnim djelovanjem vlasti. Obećanja su se brzo istopila, a pitanje femicida potisnuto je u drugi plan.

Sličan scenarij ponovio se nakon šokantnog masakra u beogradskoj školi, gdje je učenik osnovne škole ubio devetoro učenika i jednog zaposlenika. Iako je reakcija vlasti bila brza, brzo je i zaboravljena. Predložene mjere za zaštitu djece u školama ubrzo su se izgubile u političkom vrtlogu.

Nasilje je još jednom upalilo alarme kada je Armin Berberović pijan i pod utjecajem droge ubio dvije mlade doktorice u Sarajevu. Protesti su uslijedili, građani su zatražili strože kazne za nasilne vozače, ali ponovno su konkretni koraci izostali.

Nedavno je Gradačac potresao ubilački pohod Nermina Sulejmanovića, koji je ubio svoju bivšu partnericu i još dvoje ljudi. Građani su ponovno izašli na ulice, ovoga puta i političari su podržali njihov zahtjev za aktivnim mjerama protiv nasilja. Međutim, pitanje je hoće li ova inicijativa iznjedriti stvarne promjene ili će završiti kao prethodne – bez konkretnih rezultata.

Ovi događaji ilustriraju frustraciju građana BiH prema odgovoru vlasti na hitne probleme. Neprihvatljivo je da su apeli za zaštitom života i osnovnih ljudskih prava toliko brzo zaboravljeni. Građani su iskazali svoju volju da se stvari mijenjaju, ali vlasti se često čini da su ovi zahtjevi samo prolazni trendovi.

Građani su ispravno istakli da su vlasti svojim statusima na društvenim mrežama isprali ruke odgovornosti. Očekuju se konkretne mjere, promjene u zakonima i sistemski pristup u rješavanju ovih problema. Važno je da političari prepoznaju da su problemi nasilja nad ženama, djece i općeg nasilja ozbiljni i da zahtijevaju kontinuirane napore i strateške promjene.

Ciklus bezakonja i protesti ne smiju postati obrazac u kojem se ništa ne mijenja. Građani BiH traže, zaslužuju i zahtijevaju odgovorne, odlučne i dosljedne institucije koje će djelovati u svrhu zaštite svih građana i promicanja sigurnosti i pravde.


Comments

Ostavite komentar