U svijetu se 21. februara obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika, koji je UNESCO odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti.
Pokrovitelj promocije bio je predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Kemal Ademović, koji je u današnjem obraćanju, između ostalog, rekao da bosanski jezik jeste element zajedničkog, nacionalnog, državnog identiteta i svojevrstan simbol pripadnosti državi, te da nadilazi – a ne suprotstavlja se – drugim elementima identiteta.
“Bosanski jezik je možda i najvažniji element identiteta onog dijela bosanskohercegovačkog društva kojem je ova zemlja kao domovina na prvom mjestu, dakle svih Bosanaca i Hercegovaca koji ga uzimaju za svoj maternji jezik. Smatram da je riječ o elementu identiteta oko kojeg se okuplja najbrojniji dio bosanskohercegovačkog društva. Prema popisu iz 2013. godine, više je onih koji govore bosanski jezik nego onih koji se izjašnjavaju i kao Bošnjaci, i kao Bosanci, i kao neopredijeljeni. Bosanski jezik je prešao etničke granice, jer nije zanemariv broj onih koji se etnički ne izjašnjavaju kao Bošnjaci, ili Bosanci, a da govore bosanskim jezikom, njih je nekoliko desetina hiljada”, dodao je Ademović.
Pored predsjedavajućeg Ademovića, prisutnima su se obratili i predsjednica Upravnog odbora VKBI-a prof. dr. Hasnija Muratagić Tuna, zatim predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji dr. Misala Pramenković, te rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj.
Promotori knjige bili su prof. dr. Amira Hadžagić-Turbić, prof. dr. Đenita Haverić i dr.sci. Jasmin Hodžić, a moderator skupa bio je Generalni sekretar VKBI Emir Zlatar.
(VaseVijesti)