Zenički ministar obrazovanja: Još uvijek nam nije poznat način odvijanja nastave u školama

Način na koji će se odvijati nastava u Zeničko-dobojskom kantonu još uvijek nije poznat, a ministar obrazovanja Spahija Kozlić je kazao da postoje tri modaliteta o kojem će odlučiti u narednom periodu.

Pogoršano stanje s pandemijom koronavirusa dovodi u pitanje način odvijanja nastave u školama u Zeničko-dobojskom kantonu, a Kozlić je kako piše Klix kazao da je u kontinuiranim razgovorima s Pedagoškim zavodom i Kriznim štabom koji ih izvještava o aktuelnoj situaciji vezano za pandemiju koronavirusa.

“Imamo još veoma malo vremena do početka školske godine, a u opciji su nam tri modaliteta odvijanja nastave. Prvi je klasični vid odvijanja nastave, drugi je kombinacija klasične i online te treća opcija samo kao online nastava. U ovom momentu ne možemo reći šta ćemo realizirati. Imali smo sastanak ministara i Vlade FBiH i vjerovatno ćemo se sastati u drugoj polovini augusta kako bismo eventualno donijeli jedinstvenu odluku za Federaciju BiH. Očekujemo da nas pozovu i da razgovaramo i odlučimo način izvođenja nastave”, kazao je Kozlić.

Ministarstvo obrazovanja ZDK osiguralo je sredstva za utopljavanje školskih objekata na području kantona, a realizovana je i tehnička podrška koja će biti usmjerena ka školama kako bi se uz Zoom aplikaciju i IT uređaje omogućilo izvođenje i online nastave.

“Od BHTelecoma smo tražili da pojačaju postojeće pakete u školama kako bi se ojačao pristup internetu za korištenje Zoom aplikacije. Tragamo za sredstvima, škole su dobro opremljene i mislim da ćemo biti spremni i za online nastavni proces”, dodao je Kozlić.

Ističe kako u protekloj školskoj godini nije bilo onih koji nisu završili razred s obzirom na to da je interes djeteta bio na prvom mjestu.

“Obuka nastavničkog osoblja sigurno je da će biti neophodna s obzirom na to da ulazimo u novo razdoblje. Dio nastavnika se edukovao preko Pedagoškog zavoda, ali u svakom slučaju će biti potreban niz webinara i materijala da bismo spremni ušli u novu sferu. Digitalizacija udžbenika nije skeniranje u pdf već podrazumijeva totalno drugačiji pristup u kojem digitalni udžbenik podrazumijeva multimedijalni sadržaj kako je to i u svijetu”, zaključio je Kozlić.


Comments

Ostavite komentar