Prema podacima Komesarijata za izbjeglice i migracije Srbije, državljanstvo ove zemlje je od 2011. do 2022. dobilo 179.302 građana BiH, 28.242 građana Crne Gore, iz Hrvatske njih 20.324, a iz Sjeverne Makedonije oko 8.200 osoba.
Objavio je ovo magazin NIN, a u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave nisu odgovorili na njihove upite o tome koliko je njih iskoristilo svoje glasačko pravo 2020. i 2022. godine, odnosno koliko njih je prebivalište prijavilo u Srbiji.
Analitičari tvrde da glasači s dvojnim državljanstvom najčešće nisu prevaga na lokalnim izborima, već da vladajuća koalicija ulogu „osigurača“ prepušta državljanima Srbije iz onih opština u kojima je njena izborna pobjeda neupitna.
“Kada sam došao u konzulat kako bih podnio zahtjev za državljanstvo Srbije, dočekao me je ljubazni službenik koji mi je rekao: ’Dobićeš ga odmah, ako glasaš za vlast u Srbiji.’ Nisam bio siguran da li se šali ili je ozbiljan. Otišao sam u konzularno predstavništvo u Banjaluci gde mi niko nije postavljao takav uslov“, kaže sagovornik NIN-a iz jednog grada na istoku RS.
Prema njegovim riječima, veliki broj ljudi s istoka RS koji imaju državljanstvo Srbije izaći će da glasa na izborima u nedjelju.
“S kim god da sam razgovarao o tome, većina kaže da će glasati, ne zato što podržavaju neku politiku opciju u Srbiji, već zbog toga što trenutnu vlast vide kao zaštitnika RS, koja je ugrožena, ili nam to tako bar predstavljaju vlasti“, priča on.
(VaseVijesti)