Status i upravljačka struktura Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla nije nikada riješena, a izgleda da neće ni biti do 21. novembra, kada istječe šestomječni rok za implementaciju presude Ustavnog suda FBiH.
Podsjetimo, u maju je donesena odluka po apelaciji federalnog premijera Nermina Nikšića kojom je utvrđeno da je Vlada Tuzlanskog kantona donošenjem Rješenja o privremenom imenovanju Upravnog odbora UKC-a Tuzla povrijedila prava Vlade FBiH. Presudom je naređeno i da se u roku šest mjeseci osnivači ove zdravstvene ustanove moraju upisati u sudski registar. Do danas nije urađeno ništa. Sada je otvoreno i pitanje hoće li pacijentima biti onemogućeno pružanje zdravstvenih usluga nakon 21. novembra te ko će snositi posljedice.
Četvrtak je ključni dan nakon mjeseci neprovođenja sudske odluke i bezuspješnih pokušaja postizanja dogovora.
„Očigledno da Skupština i Vlada Tuzlanskog kantona nisu ništa učinile da implementiraju tu presudu. Pozivam Tužilaštvo i nadležne institucije da preduzmu zakonom predviđene aktivnosti, odnosno da pokrenu krivične postupke protiv onih koji su propustili priliku da reaguju po presudi Ustavnog suda“, kazao je Dževad Hadžić, predsjednik Kantonalnog odbora SDP-a TK-a.
Ko opstruira provedbu presude i postizanje dogovora? Stavovi su oprečni.
„Meni je zaista nevjerovatna činjenica da na ovoliko puta obraćanja federalnim institucijama, Federalnom parlamentu, Federalnoj vladi i Federalnom ministarstvu zdravstva nismo dobili nikakav odgovor na naše upite, odnosno naše apele da započnemo pregovore“, kazao je Emir Softić, predsjednik Upravnog odbora UKC-a Tuzla.
„Situacija je veoma zabrinjavajuća jer Vlada FBiH ne želi kontakt u vezi sa pitanjem rješavanja statusa UKC-a Tuzla. S naše strane postoji veliki interes i postojala je šansa da preko presude Ustavnog suda riješimo svoj do sada neravnopravan status u odnosu na kliničke centre u Sarajevu i Mostaru”, kazao je
No, zabrinjava i pitanje šta ako dogovora ne bude. Ustavni sud Federacije BiH je upozorio da bi se u slučaju neizvršenja presude prestali primjenjivati svi akti u funkcionisanju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla i pružanju tercijarnog nivoa zdravstene zaštite. To bi u konačnici proizvelo i nesagledive posljedice po zdravstvene osiguranike, ali i obrazovni sistem. Kako je zaključeno u presudi, odgovornost bi bila na na organima i institucijama vlasti FBiH i TK-a.
„To bi značilo, kako to oni vide, pretvaranje Kliničkog centra u kantonalnu bolnicu, što bi za posljedicu imalo smanjenje broja i nivoa usluga koje bi ta kantonalna bolnica pružala građanima“, dodao je Hadžić.
„Pacijenti ne smiju biti ugroženi, nastaviće se pružanje svih usluga koje pripadaju pacijentima, a pokušaćemo naći rješenje ovog problema, do samog isteka ovog perioda“, poručio je Softić.
Tuzlanski advokat Damir Alić pojašnjava da će nakon 21. novembra nastati pravni vakum, koji će imati teške posljedice za pacijente, što će proizvesti i implikacije po status Univerzitetskog kliničkog centra: „Moj stav je bio da su dva premijera morala sjesti, razgovarati i riješiti ovu situaciju u korist građana, u korist studenata, u korist cijele FBiH, a primarno u korist Tuzlanskog kantona“.
No, do sastanka nije došlo. Nezvanične informacije govore da iza svega stoji politika i pokušaji da se preko leđa građana ostvare politički ciljevi. Podsjećamo, nakon što je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na osnovu Statuta iz 2013. godine, ušla u upravljačke strukture UKC-a Tuzla i imenovala novi Upravni odbor, Skupština Tuzlanskog kantona većinom glasova donijela je odluku da ukloni Federalnu vladu iz upravljačkih struktura ove zdravstvene ustanove. Povučena je i saglasnost na Statut u kojem se Federalna i Vlada TK-a navode kao osnivači.
(FTV/ VaseVijesti)