Sjednica Doma Naroda Parlamenta BiH U ČETVRTAK (28.06.2024) nije održana jer iz Kluba Bošnjaka odlučili da ne prisustvuju istoj zbog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH.
— Osvrt na ovu sjednicu, odnosno pozadinu cijele priče dao je Kemal Ademović, aktuelni dopredsjedavajući DN PS BIH,
čiju objavu sa FB stranice prenosimo u cjelosti i bez izmjena…
“Kada su preglasani delegati Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH prilikom uvrštavanja spornog prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH u Dnevni red sjednice, u Klubu smo zauzeli jedinstven stav da nećemo učestvovati u radu sjednice jer je riječ o neustavnom zakonu.
Mi nismo blokirali rad Doma naroda.
To je pokušaj zamjene teza. Nudili smo realno rješenje, jedno logično poboljšanje procedure, da nadležni organ ocijeni ustavnost zakona prije nego ga mi u Domu naroda razmatramo.
U tom smislu dao sam prijedlog da se izmijeni Poslovnik o radu Doma, kako se nikakvi upitni prijedlozi ne bi mogli naći na dnevnom redu. Jer kakav je smisao razmatrati zakone čija ustavnost nije ocijenjena od stručnog radnog tijela Parlamenta, a to je Ustavno-pravna komisija.
Međutim, ponovo delegati iz reda druga dva naroda nisu bili spremni na kompromisno, realno rješenje, koje nikome ne ide na štetu, već su izabrali preglasavanje i nametanje.
Kao tadašnji predsjedavajući Doma, na martovskoj sjednici koja je prekinuta, ukazao sam na neustavnost tog prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH opozicionog delegata Neškovića (iz Kluba srpskog naroda), koji između ostalog ima za cilj da se otjeraju trojica stranih sudija koje predlaže predsjednik Evropskog suda za ljudska prava. Sudija koji su ravnopravni u radu Ustavnog suda BiH prema Ustavu BiH i Dejtonskom mirovnom sporazumu, koji su dejtonska kategorija.
Slabljenje Ustavnog suda BiH, koji jedini može zaustaviti primjenu neustavnih zakona štetnih za državu, njene građane i njenu imovinu, a kojima smo svjedočili u proteklom periodu, nije opcija koja se može prihvatiti.
Zbog svega navedenog, Klub bošnjaka zadržao je svoj jedinstven i argumentiran stav. Očuvanje institucije Ustavnog suda BiH je temelj osiguravanja vladavine prava u Bosni i Hercegovini za sve njene građane i apsolutni državni prioritet. Ništa ne smije narušiti ovaj prioritet bez obzira ko je u ovom sazivu pozicija a ko opozicija. Mi smo dužni štititi Ustav Bosne i Hercegovine i Ustavni sud Bosne i Hercegovine i sva tri konstitutivna naroda, građane i Ostale. Za to smo birani i položili smo zakletvu.
O unapređenju rada Ustavnog suda BiH pa i eventualnom jasnijem definisanju izbora sudija se može dogovarati onako kako je to Ustavom BiH definisano, ali u konstalaciji trenutnih političkih odnosa za takve stvari treba sačekati neko bolje vrijeme, kada Bosna i Hercegovina bude nepovratno na Evropskom putu i članica NATO saveza.
Uz sve navedeno, važno je reći i da među prioritetima za pregovore sa Evropskom unijom nije Zakon o ustavnom sudu BiH već drugi zakoni, poput novog Zakona o VSTV-u. Venecijanska komisija je dala Preliminarno mišljenje na Nacrt novog zakona koje tek treba prostudirati i u uvažavajući njene preporuke pripremiti kvalitetan prijedlog. U mišljenju Venecijanske komisije stoji da tekst Nacrta nije potpun jer nedostaju prelazne i završne odredbe i zbog toga ni oni nisu dali svoje konačno kvalificirano mišljenje.
Dakle, imamo ozbiljnog posla pred sobom. Nemamo vremena ni prostora da se bavimo politikantskim i anti ustavnim prijedlozima zakona. Evropski put je ozbiljan proces i zahtjeva ozbiljan pristup. Svi zagovarači evropskog puta svoju iskrenost trebaju pokazati u praksi, a ne samo retorički.
Na kraju, kazali smo da kada delegati iz reda druga dva naroda budu spremni na ustavan rad, bez pokušaja bilo kakvih nametanja mimo volje jednog kluba i mimo argumenata, onda je nastavak sjednice neupitan – ZAKLJUČIO JE ADEMOVIĆ.
(VaseVijesti)